Choď na obsah Choď na menu
 


Stratený svet v Podzemí

30. 3. 2011

Roderick Gordon a Brian Williams

„Stratený svet v Podzemí“

Obrázok Oduševnené výroky hlásajúce príchod nového literárneho hrdinu, ktorý po prvýkrát v histórii uprednostnil pred čarovným prútikom všedný, ničím nezaujímavý, úplne obyčajný rýľ, zahatali nielen obálky prvej časti „pozemnej“ ságy, ale aj samotný knižný trh orientujúci sa svojím obsahom na bájny fantastický žáner.

„Stratený svet v podzemí“ vytvorila (údajne) nevšedná manželská dvojica spisovateľov – Roderik Gordon a Brian Williams. Atypický námet, stvoriť bohom i svetom zabudnutú kolóniu zvláštnych ľudských tvorov, rovnako ako zanietenie pre historické prvky elegantne sa prepletajúce dejovou líniou, vznikol podľa slov jedného z tvorcov viac-menej netradične – kúpou starého domu zo 16-teho storočia v Northamptonshire.

Rozprávkový príbeh o štrnásťročnom chlapcovi, ktorý zdedil po svojom otcovi zvláštnu záľubu, nie je na prvý pohľad ničím výnimočný. Keď však nečakane zmizne doktor Burrows a projekt, na ktorom Will zanietene pracuje za pomoci robustného, no za to veľmi dobráckeho kamaráta Chestera, zrazu niekto nečakane sabotuje, zaodie sa úplne všedná dejová línia do skutočne netradičného fantastického habitu. Atraktívne dobrodružstvo na seba nenechá dlho čakať, pretože neznámy izolovaný svet ukrytý kdesi hlboko v podzemí, vyznávajúci náboženský dogmatizmus záhadných, hrôzu naháňajúcich Styxov, vtiahne do svojich útrob takmer každého. No a v spleti rôznych intríg i miestami až neuveriteľného vykreslenia sociálnych pomerov podzemného obyvateľstva s radosťou pripraví pár krušných chvíľ.

Kontext až nápadito pripomínajúci diela rovnako slávnej britskej autorky J.K.Rowlingovej. Hlavní hrdinovia žijúci v rodinách vyzdvihujúcich materiálne potreby pred vzájomnou súdržnosťou a láskou; rovnako verní kamaráti prítomní na každom kroku i tragédie čakajúce na úspešné vyriešenie, ktoré sa nezaobídu bez veľkých strát, či netradičné prostredia, tvoria takmer na vlas identické prvky. Jediný badateľný rozdiel sa nesie v duchu absencie všetkého magického, naturalisticky vykresleného života priemernej anglickej rodiny v dnešnej societe (ide o jediné najemotívnejšej miesto v celej knihe), biologicko-odbornej terminológie a fantastickej lokality. Dokonca ani rôznorodá škála postáv nenechá čitateľa na pochybách, že drží v rukách niečo, čo sa možno raz zapíše do dejín intencionálnej literatúry, teda za predpokladu, že dokáže pretrpieť nezáživný a na začiatku celej „Podzemnej“ ságy nudný opis toho, čo bolo, je a aj bude.

Siahodlhé odbočenia od deja opakovane vysvetľujúce fungovanie oboch prítomných svetov i okrasné pasáže dávno známych scenérií či príbytkov vo vysokej koncentrácii skôr demotivujú, než nadchnú. Zdĺhavé mučenie ako aj prítomnosť staršieho obyvateľstva dôveryhodne strpčuje pátranie po odpovediach, iba sem-tam, niekedy medzi bezhlavým útekom do sveta živých a láskyplnou povahou Willovej tety, strácajú na rušivom elemente. Nechávajú čitateľa pokojne si vychutnať pár minút dynamického rozprávania o tom, čo zmôžu dve osamelé chlapčenské postavy proti mytologickým zákonom strateného sveta, ktorý sa odmieta vzdať svojej koristi. No i tak žne Will Burrows uznanie za uznaním. Nakoniec, nároční sú iba tí, ktorí dávno dospeli a neveria, že v úplne obyčajnom klobúku sa môže skrývať i taký veľhad americký.

Knihu aj preto vrelo odporúčam!!!

Autor: Yaonee

Názov: Stratený svet v Podzemí (Tunnels)

Rok vydania (u nás): 2008

Autori: Roderick Gordon a Brian Williams

Žáner: fantasy/science fiction/lost world

Pokračovania: Hlbšie v Podzemí, Voľný pád v Podzemí

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.