Choď na obsah Choď na menu
 


Besedy o... (časť II.)

30. 5. 2011

Obrázok Redakcia: Tohtoročný festival AnimeSHOW 2011 sa rozšíril aj o sekciu PopKultúra. Čo všetko môžeme pod týmto pojmom nájsť a odkiaľ vyšiel impulz, aby vôbec podobná sekcia vznikla?

 

Zora Dawn Feldsamova: Ono, dalo by sa diskutovať o tom, že pop-kultúrou je svojím spôsobom všetko na týchto festivaloch. Ale samotná sekcia PopKultúra vznikla na podnet asi taký, že tematicky sú naše festivaly síce pestré a rôznorodé, avšak stále ešte ostávali určité okruhy, ktoré našich návštevníkov zaujímali (a aj zaujímajú), no nebolo priestoru v rámci iných sekcií, ktoré by sa im venovali. A teda sekcia PopKultúra vznikla na to, aby tento priestor poskytla. A priestor je to v skutku široký: od upírov, cez zombies, populárne seriály, internet, ktorý má tiež určitým spôsobom svoju vlastnú kultúru, a vlastne aj témy súvisiace s pop-kultúrou ako takou, ako kultúrou súčasnosti, kultúrou subkultúrnych menšín a všetky aspekty s tým súvisiace.

 

Redakcia: Ako na jej včlenenie do štruktúry festivalu zareagovali jednak samotní návštevníci a jednak prednášajúci, na iniciatíve ktorých program vlastne stál? 

 

Zora Dawn Feldsamova: Vzhľadom na novotu tejto sekcie bolo len prirodzené, že aj návštevníci, aj prednášajúci na ňu reagovali s určitou dávkou prekvapenia, ba až ostychu. Obe strany nevedeli, čo od tejto sekcie vlastne čakať. Medzi prednášajúcimi sa zvesť o tejto sekcii nestihla rozniesť, čo ovplyvnilo štruktúru programu. Naopak, čo ma veľmi milo prekvapilo, bolo spozorovať, že niektoré tváre návštevníkov, ktorí sa do miestnosti našej sekcie zatúlali v prvý deň festivalu, tak učinili aj opakovane na druhý aj tretí deň.

 

Redakcia: Aké kritériá musia ľudia, ktorí prejavia záujem odprednášať tematicky rôznorodé veci v tejto sekcii, spĺňať a ako sa vlastne postupuje pri samotnom výbere prednášok, ktoré nakoniec odznejú?

 

Zora Dawn Feldsamova: (smiech) Nie som prieberčivá. Keďže sa jedná o tematicky rôznorodú sekciu, nemožno si stanoviť jednoliate pravidlá, a preto je každá téma na zváženie. Všeobecne vzaté – každá téma by mala byť zaujímavá. Avšak, aj menej zaujímavá téma môže byť zaujímavo poňatá. Preto sa iniciatívne chcem stretnúť individuálne s každým prednášajúcim vopred, každú prednášku si prejsť a vychytať nedostatky. Nejde tým len o to, zabezpečiť zážitok návštevníkom, ale aj poskytnúť prednášajúcim pomocnú ruku, pokiaľ pociťujú pri nejakom aspekte neistotu.

 

Obrázok Redakcia: Už sa ti niekedy stalo, že si musela niekoho odmietnuť, pretože koncept nespĺňal základné kritériá, podľa ktorých sa prednášky do programu vyberajú?

 

Zora Dawn Feldsamova: Nie, niečo také sa ešte nestalo. Ak by sa aj téma nejako svojím záberom a zámerom nehodila do našej sekcie, radšej budem viesť s daným človekom otvorenú diskusiu a tému spoločne pretvoríme, alebo by som ho ochotne navrhla pre inú sekciu.

 

Redakcia: Čo spolupráca s jednotlivými prednášajúcimi? Je náročná?

 

Zora Dawn Feldsamova: Je náročná iba vtedy, ak viazne komunikácia, čo je jeden z faktorov, na ktorý si dávam od začiatku pozor.

 

Redakcia: Ako vlastne ty sama vnímaš premiéru tejto sekcie na IV. ročníku AnimeSHOW 2011 a naplnili sa vôbec tvoje očakávania, ktoré si do PopKultúry vložila?

 

Zora Dawn Feldsamova: Bola to premiéra aj pre mňa, čo sa riadenia takejto sekcie týka, a určite je priestor na vylepšenie a zdokonaľovanie fungovania sekcie. Priestor, ktorý, samozrejme, využijeme.

 

Redakcia: Ktorá „oblasť“ či „téma“ bola zastúpená v sekcii najviac? A naopak, čo sa v sekcii neobjavilo vôbec?

 

Zora Dawn Feldsamova: V ideálnom prípade by bola každá „oblasť“ v programe zastúpená rovným dielom. O to som sa, pri zostavovaní programu, snažila, ale nie vždy sa podarí na tému, ktorú chcete zastúpiť, aj zohnať niekoho, kto by vytvoril na takúto tému prednášku. Každopádne by som rada zachovala rôznorodosť aj do budúcich ročníkov a rozšírila náš záber aj na prednášky z oblasti hororu či napríklad zombies.

 

Redakcia: V čom vidíš negatíva a v čom pozitíva PopKultúry?

 

Zora Dawn Feldsamova: Ako som už spomínala, jedným veľkým plus PopKultúry je široký tematický záber. Avšak, naše hranice začínajú tam, kde narážajú na teritórium inej sekcie. Jednoducho povedané - nemôžeme sa venovať téme, ktorá patrí do inej sekcie.

 

Redakcia: Keďže premiéra tejto horúcej novinky je za nami, očakávaš v blízkej budúcnosti rapídny nárast záujmu o túto sekciu nielen zo strany návštevníkov?

 

Zora Dawn Feldsamova: Nemyslím si, že možno hovoriť o náraste v rámci celej sekcie. To sa mení od témy k téme. Ale pokiaľ budeme aj naďalej prinášať zaujímavý program, návštevníci sa k nám budú vracať radi. A kto vie, možno aj so sebou vezmú svojich známych.

 

Redakcia: PopKultúra by mala byť súčasťou i pomaly sa blížiaceho Comics Salónu. Akým spôsobom sa bude prezentovať tentokrát – workshopy, lákaví hostia, premietanie, súťaže alebo sa jej koncept nebude výrazne meniť?

 

Obrázok Zora Dawn Feldsamova: Pôvodne sme chceli zakomponovať do programu tejto sekcie aj premietania filmových popkultúrnych klasík či iných nezabudnuteľných trhákov. Veď, čo je lepšie, než tá jedinečná atmosféra, keď pozeráte film s ľuďmi, ktorí zdieľajú vaše nadšenie a zápal, smejú sa či zadržiavajú s vami dych na rovnakých miestach, ba citujú určité repliky zarovno s hercami? Bohužiaľ, z distribučného hľadiska nám toto nebolo umožnené (čo však neznamená, že sa prestaneme snažiť).

 

Môžem však čitateľov skúsiť navnadiť tým, že na jeseň sme si, okrem iného, pripravili aj diskusný panel. O čom presne, to neprezradím, ale bude sa to týkať zombies.

 

Redakcia: Ďakujeme za rozhovor, držíme palce a pevne dúfame, že si ťa budeme môcť takto príjemne vyspovedať aj nabudúce.

 

Zora Dawn Feldsamova: Ďakujem za oslovenie. Taktiež dúfam, že sa uvidíme znova a určite zavítajte do našej sekcie aj na najbližšom Comics Salóne 2011.

 

Fotky sme si dovolili vypožičať z internetovej stránky www.animeshow.sk a môžete na nich vidieť priestory, v ktorých prebiehal program PopKultúry :)

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

What causes high blood difficulty

(Amoompucky, 9. 10. 2018 0:36)

Torsion bras de quelqu'un est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre coeur bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/acheter-cialis-en-france/