Choď na obsah Choď na menu
 


Besedy o... (časť III.)

12. 8. 2011

Obrázok Festival Advik 2011 navštívilo 2412 návštevníkov, prebiehal v časovom intervale od 28.07. do 01.08.2011KC Zahradě, a okrem nového vedenia sa mohol popýšiť i lepšími priestormi či programovou štruktúrou. Napriek tomu, že od Adviku 2011 ubehlo pár dlhých dní, o priebehu akcie sa neustále a hlavne živo diskutuje.

Redakcia: Tento rok sa VI. ročník medzinárodného festivalu Advik 2011 rozhodlo zorganizovať občianske združenie AnimeCrewCZ, pričom ohlasy na zmenu vedenia neboli ani pred a ani po festivale dvakrát pozitívne. Ako však ty sám vnímaš priebeh akcie?

Róbert Winnowing Žittňan: Ja dostávam aj pozitívne a aj negatívne ohlasy cez PMky či e-maily. V podstate nič, čo by som neočakával. A keď niekomu vadí zmena vedenia, tak má smolu. Ja som nebol ten, kto s Advíkom musel skončiť a hľadal za seba náhradu. Oveľa radšej by som mal voľné leto.

Boli tu však len 3 možnosti: 1.) koniec Advíku; 2.) Advík súčasťou FF; 3.) my. Keďže možnosť dva by znamenala vyhodenie väčšiny ľudí a ich nahradenie novým tímom i zvýšenie vstupného na cca 700,- Kč, tak bola pravdepodobne neprijateľná. My sme si ostávajúci tím Advíku ponechali a cenu vstupného sme znížili. Návštevníci môžu byť len radi, lebo inak by zažili skutočne nepríjemnú revolúciu. To, že nie som Trill a nemám jeho charizmu pápeža, je pravda, ale tak nemôžete mať všetko :). A ak niekto nemá rád Slovákov, no tak tiež s tým asi bude musieť žiť ďalej :).

Čo sa týka akcie samotnej, tak vykonalo sa veľa práce pre jej zlepšenie, a hlavne udržateľnosť do budúcna. Síce sa stali nejaké chyby, ale nič, čo by sa nedalo „fixnúť“. Názor väčšiny organizačného tímu z ČR (vlastne okrem mňa a Romana sú z ČR všetci) je pozitívny, pretože to konečne fungovalo a nebol chaos. Pred tým bol Advík taká malá anarchia, ktorá sa nejakým spôsobom valila zotrvačnosťou ďalej, čo všetkých deprimovalo.

Spravili sme dobrú štartovaciu pozíciu na Advik 2012 a verím, že ten bude ešte lepší.

Redakcia: Väčšina návštevníkov bola nespokojná nielen s ubytovaním, ale aj s malými priestormi, ktoré podrobila kritike niekoľko mesiacov pred začatím festivalu. Ponúka vôbec Praha vyhovujúce priestory pre podobný typ akcií? Ak áno, môžete si ich dovoliť?

Róbert Winnowing Žittňan: Kritika „pred“ bola absolútne neopodstatnená na počet ľudí, ktorí došli na Advík 2010. V priestoroch KC Zahrady sa koná ešte jeden festival, Akicon, kde jazdí cca 350 ľudí. Nevyužívajú ani zďaleka 25% budovy a navyše tam i prespávajú. Na základe neho mali svoje mylné komentáre. My sme si KC Zahradu vzali celú a tá má kapacitu cca 1700 voľných miest. 

Obrázok Minuloročný Advík mal síce 2053 návštevníkov, čo však neznamenalo, že tam bolo tých 2053 ľudí v jeden moment. Podľa štatistík Advíku 2010 na jednotlivé dni bolo najviac ľudí v sobotu, a to 960 návštevníkov, a na základe tohto by nám celá budova kráľovsky stačila. Navyše sme si povedali, že spravíme rezervu v podobe programu vonku a na námestie dáme ešte 1000 ľudí, keby to bolo nutné.

Realita bola nasledovná. Došlo 2412 ľudí, teda ešte viac, než sme čakali. Podľa plánu na štvrtok a piatok kapacita budovy stačila, tak ako sme si to naplánovali. V sobotu a nedeľu bol nonstop dážď a všetci sa nahrnuli dnu, na čo už kapacita budovy nestačila. Celá story. Výsledok je ten, že budeme hľadať niečo väčšie. A ak to bude v odpovedajúcej cene, aby sme nemuseli výrazne zvýšiť vstupné, tak sa presťahujeme.

Čo sa týka ubytovania, škola, ktorú sme mali mať, padla. Tak sme týždeň pred akciou narýchlo hľadali inú a našli. Btw., to bola jedna z mála, ktorá sa s nami vôbec bola ochotná baviť. Všetky predchádzajúce školy, kde Advík bol, celú akciu z duše nenávidia. A niet sa čomu ani diviť, aj na tohtoročnej škole sa niektorí ľudia správali ako zvieratá. Verte mi, že ja som za „srandovné“ nepovažoval, keď mi na druhý deň (v piatok) volal riaditeľ, že sa máme do hodiny zbaliť a opustiť školu. Dodnes ďakujem bohu, že sa mi ho podarilo obmäkčiť pod podmienkou, že tam od desiatej bude večierka a bude sa už spať. Návštevníci mali presne 2 možnosti: buď sa prispôsobiť, alebo skončiť na ulici. A to si fakt nechcem predstaviť 600 ľudí, ako prespávajú niekde vonku na lavičkách počas dažďa. Takže v konečnom dôsledku si za to môžu sami návštevníci. A ďalšie výčitky na to, že to bolo ďaleko, a tak podobne, beriem, ale iná škola skutočne nebola.

Redakcia: Vlna rozhorčenia neminula ani „údajne“ netaktný a ponižujúci spôsob komunikácie (organizátori vs. návštevníci) či neúplné a oneskorené informovanie o zmenách, ktoré nastali v programovej štruktúre pred i počas festivalu. Mohlo by sa v tomto prípade hovoriť o primeranej spätnej väzbe?

Róbert Winnowing Žittňan: Ide presne o jeden konkrétny prípad, v ktorom sa musím postaviť na stranu Akiko. Ona sa pustila do návštevníkov na Facebooku, pretože NIKTO nebude nadávať organizátorom do (citujem) kretónov či kokotov a správať sa ako hovädo. Možno jej praskli nervy, ale toľko neúcty, drzosti a nevychovanosti, čo si niektoré decká dovolili, ma negatívne prekvapilo a nebudeme to tolerovať. Ak si niekto myslí, že je netaktné ohradiť sa na neslušné a sprosté správanie sa návštevníkov, tak má smolu.

Obrázok Zmeny v programe boli oznámené, resp. sám program bol pred akciou updatenutý ihneď, ako k zmene došlo, takže toto považujem za neopodstatnenú výčitku, pretože som ho updateoval každý deň ja sám. Ak došlo k zmene programu počas akcie, pretože prednášajúci sa na to vybodol alebo ochorel, tak s tým sme spravili asi nasledovné: vytlačili sme o tom oznam, nalepili ho na dvere miestnosti, kde sa program nachádzal, a to v prípade, že sme informáciu obdržali skôr, než prednáška začala. Nemám pocit, že sme o zmenách neinformovali neskôr, ako sme o nich vedeli.

Redakcia: Na čiernej listine sa, okrem iného, ocitol i programový magazín, ktorý sa návštevníkom rozdával zadarmo ihneď pri vstupe, ako aj nevhodnosť niektorých prednášok pre mladšie vekové publikum. Môžeš nám povedať, ako teda prebieha spolupráca s prednášajúcim, schvaľovanie vhodnosti obsahu prednášky či zabezpečenie anotácií k jednotlivým prednáškam, aby návštevník festivalu vedel, na čo to vlastne ide?

Róbert Winnowing Žittňan: Keby som toto rozoberal, musel by som zhodiť verejne niekoľkých ľudí, čo nechcem. Malo to fungovať ako na Comics Salóne, kde máme dobre funkčný systém na výber prednášok aj na ratingy. Každý sekčný vedúci si vypýta prednášky 4 mesiace pred akciou, 2 mesiace pred akciou dostane osnovu a hrubú formu prednášky od každého prednášajúceho. Prednášky sa skontrolujú, vyberú sa najvhodnejšie a pripraví sa hrubý program, vrátane časového zaradenia prednášok. Mesiac pred akciou je všetko hotové a už sa, až na tých 10%, nič nemení.

Toto tu nefungovalo, pretože sa ignorovali zadané pokyny. Išlo o zlyhanie ľudského faktora a programový vedúci to nezvládol. To isté platí pre anotácie, ktoré som nedostal v predpísanej šablóne, ale asi v 10-tich rôznych verziách. Takže, čo som teda spravil? Copy & paste priamo do programu na webe. Vyzerá to ako bodrel, ale už nebolo času to upravovať. Ja nie som dievča pre všetko, resp. by som aj bol, ale nebol čas.

A čo sa týka časopisu, korektor sa tiež v čase uzávierky na to vybodol a odcestoval. Ponaučenie: nový korektor a nový systém na program, ktorý budem musieť viesť ja, lebo inak to asi fungovať nebude.

Redakcia: Ako to vlastne bolo s tombolou a s cenami, ktoré sa v nej dali vyhrať?

Róbert Winnowing Žittňan: Priniesli sme veľké a hodnotné ceny, ktoré dokopy boli hodnotnejšie, než ktorákoľvek tombola na Advíku v minulosti. Spravili sme spoločné losovanie na pódiu, kde sme ľudí napínali, a robili z tomboly show. Trvalo to celú hodinu. Návštevníci minulých Advíkov boli však zvyknutí na niečo iné. V tombole neboli hodnotné ceny, ale bolo ich veľa a okolo 50. Ceny, akými bola napríklad manga, pero, odznačik a tak podobne, proste totálne kraviny.

Losovanie nebola žiadna show, ale len ku každej cene sa vylosoval rýchlo lístok, ktorý sa potom dal na nejaký spoločný stôl s cenami, kde si to mohli výhercovia po zlosovaní skontrolovať a zobrať. Trvalo to dlho, bolo to nudné, nebola to show a výhercovia neboli na pódiu.

Obrázok A vieš, v čom je vlastne problém? Že takto mali niektorí ľudia klamlivý pocit, že majú väčšiu šancu vyhrať, za tých 20,- Kč, čo dali do tomboly a bolo im úplne jedno, že to bude nejaká nehodnotná blbosť. Tam išlo len o to, aby vyhrali, nech už je to čokoľvek Proste klasický syndróm „nenažranosti“. A, áno, ešte sa nám vyčítalo, že počas tomboly sme nemali robiť iný program. Ako, nech sa nikto nehnevá, ale kto chce ísť na tombolu, pôjde na tombolu, kto chce ísť na prednášku, pôjde na prednášku, nebudeme nikomu nič prikazovať.

Tak, a teraz si to môžete sami porovnať, v čom bol rozdiel. Po dlhšej diskusii sme došli k záveru, že tá zmena, ktorú sme spravili, je lepšia. Nie je to nuda, a aj sponzori, ktorí dávajú ceny do tomboly, sú spokojnejší, pretože tá tombola má konečne nejakú úroveň a nie je to len blšák, kde môžeš vyhrať rôzne blbosti.

Redakcia: Rovnako bujaro sa prijalo i zvyšovanie vstupného či ubytovania aj napriek vyhláseniu, že zvýšenie peňaženky veľmi nezaťaží. O koľko sa teda ceny zodvihli a aký bol na to dôvod?

Róbert Winnowing Žittňan: Cena vstupného sa znížila oproti minulému roku o 100,- . Minulý rok stáli 4 dni cca 450,-/560,- Kč. Tento rok boli 4 dni za 350,-/450,- Kč. Takže tejto diskusii a otázke mierne nechápem.

Redakcia: Prekvapila ťa nakoniec takáto na prvý pohľad „nevrelá“ odozva zo strany návštevníkov takmer na všetko, čo festival ponúkal, alebo si s ňou viac-menej počítal?

Róbert Winnowing Žittňan: Dnes som si čítal Facebook event, aj stránku Advíku, a vidím tam kopec pozitívnych reakcií, takže som spokojný. Dostávam ďakovné emaily a PMky. A čo sa týka negatívnych reakcií, je to celkom sranda. Jeden človek tvrdí, že orgovia boli dobre organizovaní i informovaní, ale ďalší, že neboli. Jeden človek zase píše, že prednášky boli super, niekto iný, že super neboli. Niekto hovorí, že priestory postačovali, ale ďalší, že boli malé. A teraz si vyber, keď máš negatívny aj pozitívny feedback na všetko. Asi to znamená, že to bolo v pohode, pretože väčšina negatívnych pripomienok nebola konštruktívna, ale len „pindanie“ z princípu.

Reakcie ma však neprekvapili vôbec. Došli sme a zmenili sme detský tábor, kde bol bordel, anarchia a kopec problémov, na festival, ktorý ma systém a funguje. Samozrejme, že je odpor voči zmene, ten je vždy pri zmenách. Nič prekvapujúce a nič podstatné.

Keď si pozriete negatívne reakcie, môžete ich rozdeliť do 2 kategórií. Konštruktívna kritika a osobné útoky spojené s výkrikmi do tmy. Konštruktívna kritika je fajn, lebo taký človek chce niečo s festivalom dosiahnuť a poukazuje na veci, ktoré boli zlé a má na ne aj návrh riešenia. Tieto si zapisujeme, lebo asi s nimi chceme niečo spraviť.

Osobné útoky a výkriky do tmy sú, naopak, len potrebou vykompenzovať si vlastný nedostatok hodnoty osobného života, a to my riešiť a ani sa nimi zaoberať nebudeme. Máme z nich skôr srandu, pretože sa týmto daný človek ponížil sám.

Redakcia: Pozitívny ohlas zožalo premietanie. Bude sa v ňom pokračovať i v ďalších ročníkoch, ak teda nejaké vôbec budú?

Róbert Winnowing Žittňan: Všetko, čo sme teraz nastavili, je základ, na ktorom chceme ďalej stavať. Takže odkaz všetkým: „Urobíme to znova!“ :)

Obrázok Redakcia: Na aké žánrovo rozmanité (netuctové) tituly by sa teda mohli návštevníci v blízkej budúcnosti tešiť?

Róbert Winnowing Žittňan: Tento rok sme siahli po klasike a kvalite, plus niekoľko noviniek. Do budúcna budeme musieť pridať asi viac noviniek, keďže klasiku sme vo veľkej miere vyčerpali už teraz. A čo je tuctové, to neviem, mne tak pripadajú všetky nové seriály od roku 1995, s výnimkou vecí od štúdia Ghibli. Na druhej strane, asi sú rovnako tuctové ako veci staršie, len rozdiel je ten, že na tých starších som vyrastal.

Redakcia: Súčasťou festivalu bola aj sekcia pre priaznivcov scifi, fantasy a hororu, ktorá o svojej kvalite presvedčila aj zarytých odporcov, ktorí neradi vidia v akcii zameranej výlučne na Japonsko niečo nejaponské. Vyčlení sa pre ňu priestor aj v budúcnosti? Ak áno, bude rovnako veľký?

Róbert Winnowing Žittňan: Táto sekcia bola vysoko kvalitná a bola permanentne plná. Úplne jasné spochybnenie toho, že na Advik nepatrí :). Samozrejme, že do budúcna bude (aj keby Narutovia z neba padali). Advik nie je akcia výlučne o Japonsku už 2 roky, a toto Trillove rozhodnutie veľmi pozitívne hodnotím, pretože je veľmi rozumné a nadčasové.  Naďalej bude Advik prevažne o Japonsku, ale 30% programu budú tvoriť aj iné veci, pretože ľudí bavia, a to je pre nás podstatné.

Redakcia: Napriek tomu, že prvé ohlasy na VI. ročník vyznievali skôr deprimujúco a demotivujúco, než povzbudivo a ďakovne, bude občianske združenie AnimeCrewCZ pokračovať i naďalej v organizovaní Adviku?

Róbert Winnowing Žittňan: Ohlasy nie sú vôbec demotivujúce. Konštruktívna kritika je veľmi motivujúca. A tá nekonštruktívna nás nemá, ako rozhádzať, nie sme emáči. Dokonca od Alasáka viem, že po minulé roky bolo po Advíku negatívnych reakcií podobne veľa a Trill z nich nemohol spať, pretože mu to bolo ľúto. Takže sa v podstate aj tak žiadna zmena k horšiemu nekonala :).

Takže, áno, Advik 2012 robiť budeme, baví nás to, a hlavne v tíme Adviku mám pocit, že vzniká niečo veľmi silné a pozitívne, takže bola by škoda to zahodiť. Aj keď predstava zrušenia Adviku, a vytrestať tak niektorých nespratníkov, znie tiež zaujímavo :).

Redakcia: Prinesie ďalší ročník nejaké zásadné zmeny v štruktúre festivalu, aby sa chyby, ktoré sa tento rok vytkli, nezopakovali?

Róbert Winnowing Žittňan: Nie, zásadné zmeny sme priniesli už tento rok. Ďalší rok budeme skôr vychytávať chyby a viesť veci k dokonalosti.

Redakcia: My ti ďakujeme za rozhovor, ktorý bol všetkým možným, len nie príjemným a držíme ti palce do budúcna!

 

Fotky sa vypožičali z FB účtu daného podujatia!