Choď na obsah Choď na menu
 


Besedy o...

15. 4. 2011

Obrázok Redakcia: Dlho je známe, že si pod svoje ochranné krídla vzal u nás pomerne obľúbený festival Advik, ktorý sa každoročne koná v Čechách. Dôvody, ktoré k tomu viedli, boli už vysvetlené, nás by však zaujímalo, čím bude tento ročník iný od tých ostatných? A na čo všetko sa vlastne môžeme už teraz tešiť?

 

Robo „Winnowing“ Žittňan: Iný? To je veľmi ťažké povedať v niekoľkých vetách. Ja som na Advíku 2010 bol a viem, že mal úžasnú atmosféru, vďaka ktorej je nielen ďaleko najväčším festivalom anime a Japonska v ČR, ale podľa mňa aj najpríjemnejším. No napriek týmto nesporným kladom sa nájde veľa miest na zlepšenie.

 

Takže, ak bude Advík iný, tak práve o zlepšenia už existujúcich vecí, ktoré na našich slovenských festivaloch robíme tiež a máme s nimi viac skúseností. Naším cieľom je určite zvýšiť kvalitu programu, prednášok, prezentácie festivalu navonok, kvalitu priestorov (pretože školy sú otrasné), priniesť nových partnerov, zlepšiť správanie sa k návštevníkom a vrátiť premietanie anime a filmov na Advik.

 

Redakcia: Čo štruktúra festivalu? Prešla nejakými drastickými redukčnými diétami, alebo i naďalej fičí svojím zabehnutým spôsobom?

 

Robo „Winnowing“ Žittňan: Pre túto odpoveď vám musím zhrnúť to, čo bolo a čo bude, ono to v podstate obsahom a aj rozsahom je to isté.

 

Na Adviku 2010 sa program rozčlenil na tzv. linie, kde pomaly každá téma mala samostatnú miestnosť (napr. Naruto, Bleach, Japonská hudba, Záporáci v anime, atď.). Týchto miestností bolo na škole cca 40. Na prvý pohľad to pôsobí gigantickým dojmom, lenže v skutočnosti, ak si pozriete a zrátate čistý čas, kedy sa tam aj niečo odohrávalo, prídete na to, že vyše polovicu času boli tie miestnosti programovo prázdne. Aj kvalita časti prednášok bola nízka práve preto, že sa snažili organizátori linií mať nasilu čo najviac prednášok o danej téme a naplniť programovo miestnosť.

 

No a uznajte, ak jedna osoba robí 10 a viac rôznych prednášok za festival, tak si viete predstaviť, ako zle to dopadne. Ja si osobne myslím, že lepšie je mať menej prednášok na danú tému, ale kvalitných prednášok. Ďalej ustrážiť 40 miestností, aj keď sa tam nič nekonalo, nebolo možné, takže dochádzalo k značným škodám na majetku školy. A tieto škody musel Advík zaplatiť, ale nemal z čoho. A v neposlednom rade je pre návštevníka mätúce, keď dostane program s 40 kolónkami, ktoré si žijú vlastným nezávislým životom a raz sa niečo deje v tretine z nich, raz sa nedeje nič a raz je všade program.

 

Preto sme sa rozhodli vrátiť k pôvodnému konceptu z Adviku 2009, ktorý je zhodný s konceptom CS a AS. Teda sú miestnosti s tematickými okruhmi, akými sú napr. Japonsko, Anime, Manga, Fanservis, Hry atď., a do nich sme napratali existujúce témy z roku 2010. Pozreli sme si, koľko času na Advíku 2010 vyplnili a toľko dostali opäť (až na výnimky, kde prednášky boli robené nasilu).

 

Takto dostanete rovnaký počet prednášok a programu, len nie je v 40 miestnostiach, ale v 16. Takto bude prebiehať všade stále program a návštevník sa vie ľahšie zorientovať a vždy si vie vybrať.

 

Redakcia: Ako prijali informáciu o tom, že sa Advik včlenil medzi skupinu známych medzinárodných slovenských festivalov, akými sú napríklad AnimeSHOW či Comics Salón,  jeho fanúšikovia?

 

Robo „Winnowing“ Žittňan: Dosť rôzne. Tí, čo nás poznajú, zajasali od radosti, a tí, čo nie, dostali rôzne formy obáv (smiech). Napr. že sa nehorázne zvýši cena vstupného, že sa všetko zmení a že nebudeme vedieť, čo robiť. No realita je taká, že sme vstupné znížili, lebo sa mi zdalo vysoké. Ja viem znížiť rôzne náklady Advíku vďaka lepším dodávateľom, takže prečo vstupné neznížiť? (smiech)

 

Z Adviku odišiel len Trillenid, ostatní všetci ostali, takže to robia, s výnimkou mňa, tí istí ľudia. A mimo toho, s Trillom veľmi často veci konzultujem a so všetkým, čo robíme, súhlasí. Takže máme aj ľudí, aj skúseností. Nedošiel som veci meniť, len vylepšovať.

 

Redakcia: Objavili sa aj nejaké tie známe problémy, ktorým sa ty, ako hlavný organizátor, každoročne nevyhneš?

 

Robo „Winnowing“ Žittňan: Ono, Advík sa nachádzal v problémoch, ktoré sme my riešili cca pred 3 až 4 rokmi, takže pre mňa to nebolo nič nové a na väčšinu vecí som vedel nájsť okamžite riešenia, ktoré máme odskúšané. Jediné, čo treba, je zaviesť ich do života Adviku.

 

Redakcia: Akú veľkú účasť asi predpokladáš a budú vôbec priestory, v ktorých festival bude prebiehať, pre návštevníkov postačujúce?

 

Robo „Winnowing“ Žittňan: V roku 2010 navštívilo Advik počas 5 dní 2053 ľudí. Denne ich tam bolo okolo 1000, nie viac. My sme vybrali priestory, ktoré postačia naraz na cca 3000 ľudí. Takže, ak príde aj trojnásobok toho, čo minule, tak sme úplne v pohode (smiech).

 

Redakcia: Tento rok sa nám festivaly akosi množia. Dôkazom toho je i „projekt“ MangaFEST, ktorý sa bude konať v lete a iba v jeden deň. Podľa tvojho vyjadrenia pôjde viac-menej o komornú akciu, keďže termín sa prekrýva jednak s inými letnými festivalmi a jednak nie každý si môže dovoliť skutočne na otočku precestovať pol Slovenska. Nebojíš sa teda, že o festival nebude nakoniec taký veľký záujem, aký odhaduje prieskum na stránkach sociálnej siete?

 

Robo „Winnowing“ Žittňan: No, viete, MangaFEST je limitovaný na 1000 návštevníkov a je lacný. Prvá AnimeSHOW mala 1 deň a došlo 1200 ľudí. Takže so záujmom nemáme vôbec problém, skôr lístkov bude asi nedostatok pre príliš vysoký záujem. O tom, či sa niekomu oplatí dôjsť na otočku, neuvažujeme.

 

My MangaFEST hlavne plánujeme pre Bratislavu a aby sme získali do anime fandomu ďalších nových ľudí z mestskej časti Bratislava - Petržalka. Keď však chce niekto mimo BA prísť, stretnúť sa s kamarátmi a prespať, tak je to možné priamo v objekte DK Lúky a jeho telocvični. Teda, na cezpoľných sme sa nevykašlali. S MangaFESTom nemáme však megalomanské plány ako s CS a AS a jeho forma nám vyhovuje. Poskytneme "našlapaný" program na 1 deň, pričom sobota je vždy najsilnejším dňom každého festivalu. Mimo toho si nemyslíme, že na Slovensku je priestor na ďalší veľký anime festival.

 

Redakcia: Ak sa teda MangaFEST osvedčí, môžeme v blízkej budúcnosti rátať s jeho pravidelným konaním a možným rozšírením o väčší počet dní?

Obrázok

 

Robo „Winnowing“ Žittňan: Momentálne vôbec neuvažujeme o jeho rozširovaní. Keby sme chceli mať viac dní, spravíme to tak rovno.

 

Keď chce niekto viac dní, má CS, AS a Advik. MangaFEST je vyslovene ďalšia možnosť na stretnutie komunity a získanie nových ľudí do nej, za podmienok, ktoré sú veľmi príjemné pre všetkých, čo chcú naň prísť, alebo festival organizovať.

 

Redakcia: Slovné spojenie MangaFEST vyvoláva predstavu, že náplňou festivalu bude samotná manga. Avšak hlavná stránka podujatia informuje aj o tom, že sa môžeme tešiť i na iné atraktivity, ktoré so sebou každoročne prinášajú festivaly AnimeSHOW a Comics Salón.  Neodradí táto známa a miestami monotónna schéma väčšinu návštevníkov, keďže sa im do tretice viac-menej servíruje to isté?

 

Robo „Winnowing“ Žittňan: No, toto je práve naša výhoda, že ľudia vedia, čo od nás čakať. Nech pôjdete na akýkoľvek con v Čechách a na Slovensku (máte každé 2 týždne jeden), tak zistíte, že všetky sú na jedno kopyto a majú tie isté recyklované prednášky a od tých istých ľudí. My máme ale tú drzosť, že vždy prinášame nové prednášky či nové filmy, a navyše to robíme spôsobom, ktorý je návštevníkom príjemnejší, než u ostatných.

 

Tak čo robíme monotónne?

 

Keby sme sa opakovali, tak nepoviem nič. A tiež nebudeme predsa robiť festival o popkultúre novým spôsobom tým, že sa budeme ešte venovať rybolovu a hraniu golfu. Bolo by predsa od nás hlúpe robiť vecí inak, než návštevníci chcú. Ale je tu jeden zásadný rozdiel, aby ste nepovedali, kým CS a AS majú byť o tom istom (tak je to aj vo svete, ak sa robia 2 veľké cony v krajine), MangaFEST nám necháva otvorené ruky na nové šialené nápady a súťaže. A určite nimi bude aj projekt Miss Anime, Super Anime Game a ďalšie interaktívne programy. Takže v niečom zmena bude.

 

Redakcia: Na čo sa najviac v rámci festivalov, ktoré organizuješ, tešíš a oddýchneš si vôbec niekedy?

 

Robo „Winnowing“ Žittňan: Teší ma nadšenie ľudí a fajn atmosféra, pretože nás nikto do toho nenúti. Oddychovať plánujem niekedy po Comics Salóne na prelome jesene a zimy. Leto mám teraz zabité trojbojom MangaFEST, Advík a Comics Salón.

 

Redakcia: Ako vlastne ty sám vnímaš narastajúci záujem o tieto festivaly? Zmenili sa požiadavky návštevníkov, ktorí na ne pravidelne chodia, v niečom?

 

Robo „Winnowing“ Žittňan: Vnímam to tak, že moja vízia a stratégia boli správne. Naše cony sú svojou úrovňou niekde inde, než u ostatných podujatí, a to bolo naším cieľom od začiatku. Jedine tak je šanca prilákať ďalších nových bežných ľudí a rozrásť tak našu komunitu. Požiadavky fanúšikov postupne zvyšujeme sami pridávaním nových vecí. Keby to bolo len na fanúšikoch samotných, tak tým stačí málo. Vidím to hlavne u konkurencie, lenže potom by sme ostali len malou uzavretou skupinou a to ja nechcem.

 

Redakcia: Na dvere potichu klopú Comics Salón a IstroCon 2011. Aktivita na hlavných stránkach podujatí je zatiaľ minimálna. I tak by nás zaujímalo, kedy to všetko konečne prepukne a na čo sa už teraz môžeme začať tešiť?

 

Robo „Winnowing“ Žittňan: Weby Comics Salónu a IstroConu pravidelne spúšťame na novo niekedy začiatkom mája, takže momentálne nevidím dôvod a priestor sa tým vôbec zaoberať, keďže máme pred sebou v plnom prúde MangaFEST a Advik.

 

Redakcia: Príde aj tajný zahraničný hosť? Ak áno, môžeme sa tešiť, že bude konečne z Japonska?

 

Robo „Winnowing“ Žittňan: Hosť z Japonska bol minulý rok, kapela Gothika, pamätáte? Tentoraz bude konečne po 4 rokoch hosť z USA.

 

Redakcia: My ti teda budeme držať palce, ďakujeme veľmi pekne za rozhovor a pevne dúfame, že si s tebou takto príjemne poklebetíme aj nabudúce!

 

Fotky sa prevzali z FB AS/GE účtu - copyright: www.elfo.sk.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.