Choď na obsah Choď na menu
 


SlavCon 2011

12. 5. 2011

Obrázok SlavCon je festival fantasy, sci-fi, hororu a slovanskej mytológie, ktorý sa konal na SPŠ dopravnej Kvačalova 20 v dňoch 8. – 10. apríla 2011. Návštevníci mali príležitosť prežiť necelé tri dni mimo realitu všedných dní, ale všetko pekne po poriadku.

Na každého, kto prešiel bránami festivalu, čakal bohatý program rozdelený do 6 línií, ktoré ponúkali množstvo rôznorodých prednášok alebo workshopov, takže si každý našiel to svoje, čo ho zaujímalo. Ak ste mali prednášok dosť, mohli ste si odskočiť do miestnosti s hrami a odskúšať si stolné či kartové hry ešte predtým, ako ste si ich kúpili. A ak ste už mali dosť aj hrania a chceli si len tak posedieť a podebatovať s kamarátmi, priateľmi a známymi, proste ste si odskočili do čajovne. Aby ste mali lepšiu predstavu o tom, aký program ponúkol festival, stručne si ho prejdeme po každej z línií po jednotlivých dňoch a uvedieme si niekoľko prednášok ako príklady.

historickej línii ste sa mohli v piatok dozvedieť, ako vyrobiť veľkomoravský šperk, prípadne čo-to o hudbe a hudobných nástrojoch nielen u Slovanov. Vo Fantasy miestnosti odzneli prednášky nielen o Zlatom kompase či fantastike do ucha, ale aj o xenosexuológii vo fantasy. Sci-fi tiež ponúklo pestré spektrum prednášok, napr. o premenách módy v sci-fi filmoch v 20. storočí, alebo o Star Wars v reklame. Undergroundová línia, čo je línia o seriáloch ako The Big Bang Theory alebo IT Crowd, predstavila prednášky o abecede undergroundu, legendárnom Barey Stinsonovi, či nočný offtopic, kde sa prebralo skutočne všetko a zároveň totálne nič. V hernej línii ste si mohli vypočuť o tvorbe nelineárneho príbehu pre hry, prípadne o fan-arte z prostredia Mass Effectu, v miestnosti Rôzne zase poskladať origami a okrem toho na aikidó workshope ste mali možnosť na vlastnej koži vyskúšať aj tvrdosť žinenky.

Sobota bola programom ešte nabitejšia ako piatok. Svedčí o tom  aj fakt, že v rámci fantasy línie prednášali aj skúsení conoví harcovníci ako Františka Vrbenská (O ženách bojovnicích - netradičně), Leonard Medek (Úžasné století páry) či Ďuro Červenák (Putovanie s černokňažníkom a kapitánom Báthorym). Okrem toho sa konal ďalší ročník už takmer tradičného Tolkien kvízu, premietali sa fanfilmy z prostredia Tolkienovho univerza a odznela aj prednáška o inšpiračných zdrojoch J.R.R.Tolkiena. Historická línia ponúkla napríklad prednášku o kováčskom umení u Slovanov a po 22. hodine sme si vypočuli aj o 100 000 rokoch sexu. Ani sci-fi línia sa nedala zahanbiť. Po možnosti raňajkovať so scifistami sme mali možnosť prevetrať svoje vedomosti v Star Gate kvíze, vypočuť si o cyberpunku, alebo o zombíkoch - teoreticky aj prakticky. V undergroundovej miestnosti nás namuras z prvej ruky poučila o metodológii titulkovania a na svoje si prišli aj fanúšikovia seriálu Family Guy. O šiestej odštartovali dokonca legendárne evergreeny relácie Repete s možnosťou karaoke a večer znova patril offtopicovej debate. Línia Hry ponúkla pohľad do zákulisia hry Cabela´s Dangerous Hunts a v miestnosti Rôzne nám svoju Comics Salon story rozpovedal hlavný organizátor IstroConu a Comics Salónu – Róbert „WIN“ Žittňan.

Okrem tohto všetkého bežali celý deň aj rôzne workshopy, kde ste sa mohli naučiť nielen tkať na hrebeni, ale aj základy točenia poikami či šermu. Samozrejme, nemohol chýbať tradičný večerný program s tombolou, koncertom Vrbovských Vŕb, vyhlásenie víťazov kvízov a rôznych súťaží a tiež UV show. V posledný deň už síce z množstva návštevníkov a celkovej atmosféry bolo cítiť, že con sa pomaly ale isto chýli k záveru, no z programu to určite cítiť nebolo. Spomeňme napríklad LOTR šarády, ktoré účastníkov príjemne rozhýbali a pobavili, alebo súťaž Riskuj! zo sveta Battlestar Galacticy. Znova sme sa mohli podesiť zombie apocalypsy alebo sa na workshope naučiť šiť svoj vlastný kostým.

Ak by som to mal zhrnúť, tak jediné, čo tohtoročnému SlavConu chýbalo, bol väčší počet návštevníkov. Program bol, ako sami môžete vidieť, bohatý. Tí, ktorí neboli, môžu ľutovať. Tí, ktorí boli, môžu spomínať. Dúfam, že sa uvidíme na SlavCone 2012, priatelia.

Autor príspevku: Michal Fealiath Gendiar

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.